Ogród, a w nim przydomowy warzywniak

Gdy wraz z budową domu zakładamy ogród, nawet nam do głowy nie przyjdzie warzywniak. Myślimy, żeby było zielono latem i zimą oraz by kosztowało to jak najmniej pracy. Gdy już pomieszkamy rok czy dwa, to smażąc poranną  jajecznicę chciałoby się wyskoczyć do ogrodu po świeży szczypiorek lub zieloną pachnącą natkę pietruszki do niedzielnego rosołu, o listkach sałaty już nie wspomnę. A możemy mieć wszystko pod ręką, łącznie z owocami i cieszyć się własnymi plonami.

Warzywniak we własnym ogrodzie

Jesień to dobra pora na zaplanowanie warzywniaka. Wybierzmy  nasłonecznione miejsce, jeśli gleba jest mało urodzajna, należy ją użyźnić  najlepiej zielonym nawozem. Zielony nawóz to masa roślinna pozostawiona w glebie i przekopana jesienią. Najlepiej nadają się na nią rośliny motylkowe: łubin żółty, groch, fasola, koniczyny. Można obsadzić go bukszpanem lub iglakami przyciętymi tak, by nie zacieniały grządki. Ładnie prezentuje się wkomponowany w rośliny kwitnące na bylinowej rabacie. Pietruszka, a wokół kwitnące całe lato aksamitki. Szczypiorek w wianuszku lobelii. Sałata poprzeplatana różnokolorowymi, ozdobnymi kapustkami. Bardzo dekoracyjne i apetyczne pomarańczowe dynie. Mangold (burak liściowy) pomieszany z burakiem korzeniowym…

Fantazji na pewno Wam nie zabraknie. Warto pamiętać o przyjaznym sąsiedztwie – bazylia ogranicza występowanie mączniaka rzekomego u ogórka i dobrze wpływa na pomidory. Bielinka kapustnika i mszyce skutecznie odstrasza mięta. Występowanie nicieni na grządkach warzywnych ograniczają aksamitki. Złe sąsiedztwo to groch posadzony koło cebulowych.

Drzewa owocowe we własnym ogrodzie

Jeśli zdecydujemy się na drzewa owocowe, to właśnie jesień jest najlepszą porą na ich posadzenie. Własne, niepryskane, aromatyczne, zerwane prosto z drzewa owoce to główny atut, by  mieć je na wyciągnięcie ręki. Drzewka niskopienne polecane są do małych ogrodów: zajmują mało miejsca, można posadzić wiele gatunków, szybko owocują(w ciągu trzech, czterech lat), łatwo zbierać z nich plony i przycinać. Wysokopienne mają swój klimat, dają cień, są długowieczne i bardziej odporne. Owocują sześć, siedem lat od posadzenia ich pielęgnacja wymaga większego wysiłku, a one same dobrze czują się w dużych ogrodach.

Idealną glebą dla wzrostu i owocowania jest lekka gleba gliniasta i gliniasto-piaszczysta. Idealnym terminem do sadzenia jest koniec września – do pierwszych przymrozków. Dobrze zabezpieczyć świeżo posadzone drzewka przed zimowym przemarzaniem, np. słomą. Przed posadzeniem, glebę odchwaszczamy i użyźniamy kompostem lub ziemią zmieszaną z torfem. Jeśli ziemia jest zdecydowanie gliniasta, rozluźniamy ją wsypując w wykopany dołek piasek i przekopując. Przed zasypaniem  drzewka  dołek wypełniamy wodą. Aby posadzone drzewka wcześniej owocowały, na wiosnę należy je przyciąć.

Drzewa owocowe, które najlepiej nadają się do ogrodu przy domu:

Morela– Harcot, Early Orange

Papierówka – Oliwka Żółta, Witos, Delikates, Sawa

Czereśnia – Burlat, Regina, Rivan

Śliwa -   Renkloda Ulena, Katinka

Jabłoń – Papierówka-Oliwka Żółta, Witos, Delikates, Sawa

Grusza – Konferencja, Komisówka, Klapsa, Bera Hardy


Życzę owocnej pracy i soczystych, pachnących latem zbiorów!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>